Urodziny słynnej lalki Barbie - kończy 57 lat

Dodano: 09.03.2016 [18:49]

Barbie, urodziny, prezent, lalki, gwiazda popkultury, historia Barbie
Barbie jest ikoną mody od momentu zaprezentowania jej światu w 1959 roku. Od blisko sześciu dekad pozostaje muzą największych twórców ze świata mody i sztuki. Pobudza ich wyobraźnię i zachęca do dawania wyrazu swoim marzeniom. Dziś, w dzień 57 urodzin Barbie®, w słynnym paryskim Musee des Arts décoratifs zainaugurowano wystawę poświęconą dziedzictwu najpopularniejszej lalki świata. 

W momencie, w którym narodziła się Barbie, świat ujrzał przyszłą ikonę mody. Już od chwili swojego debiutu w 1959 roku, ta najsławniejsza lalka była modelką i muzą najznamienitszych twórców ze świata mody i sztuki. Barbie od zawsze stanowiła dla ich wyobraźni kanwę, na której urzeczywistniali swoje wizje i marzenia. Dziś nadal pozostaje w centrum popkultury, będąc zwierciadłem czasów i inspirując do interesującego dialogu.

Barbie @Mattel

W 2016 roku Barbie będzie gościem honorowym w muzeach na całym świecie. Wyjątkowa wystawa zainaugurowana dziś w paryskim Musee des Arts décoratifs w niezwykły sposób oddaje hołd tej ikonicznej lalce, która miała ogromny wpływ na historię społeczno-kulturową w XX i XXI wieku. Organizatorzy sięgnęli głęboko do archiwów Mattel, prezentując na ogromnej przestrzeni ponad 700 lalek oraz prac współczesnych artystów i projektantów. Rozbudowana ekspozycja pokazuje, jak Barbie – będąc więcej niż tylko lalką – na przestrzeni dekad odzwierciedla przemiany kulturowe.

W swojej 57-letniej historii Barbie zawsze doskonale adaptowała się do społecznych, politycznych i kulturowych przemian i ewoluowała, przyjmując nowe trendy i postępując na przekór stereotypom. Reprezentując aktualne marzenia i ambicje – stanowi zwierciadło współczesnego świata, w którym może przeglądać się kolejne pokolenie dziewczynek.  

Barbie zawsze oferowała dziewczynkom wybór – począwszy od jej 180 profesji, przez inspirujące role, po jej niezliczone stylizacje i akcesoria. Na początku roku Mattel dosłownie „zmienił” oblicze marki, wprowadzając nowe lalki – ze zróżnicowanymi sylwetkami, różnorodnymi odcieniami skóry i stylizacjami. Nowe Barbie odzwierciedlaj, zatem świat, jaki dziewczynki widzą wokół siebie. 

Najnowsze pokolenie doskonale wie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dziewczynki mają śmiałość próbowania nowych rzeczy, podejmowania ryzyka i wyróżniania się na tle grupy rówieśników. Barbie wspiera takie postawy i wzmacnia je poprzez kolejne innowacyjne pomysły z każdą nową lalką – niezależnie, czy jest ona inżynierem IT, czy księżniczką. Barbie wierzy bowiem, że jeśli dziewczynki dorastać będą w świecie bez ograniczeń, ich możliwości rzeczywiście będą nieograniczone.

Poznajcie fakty i ciekawostki z życia ikony popkultury

- Oficjalna data urodzin Barbie® to 9 marca 1959 r. Tego dnia została pierwszy raz zaprezentowana światu podczas Targów Zabawek w Nowym Jorku.  
- Zadebiutowała ubrana w legendarny już dziś czarno-biały kostium kąpielowy w paski, z włosami upiętymi w „koński ogon”.
- Pochodzi z (fikcyjnego) miasteczka Willows w stanie Wisconsin, gdzie uczęszczała do liceum.
- Ma polskie korzenie. Została zaprojektowana przez współzałożycielkę firmy Mattel i córkę polskich emigrantów - Ruth Handler.
- Pierwsza Barbie była sprzedawana po 3 dolary.
- Jej ulubione kolory to: biel, czerń i róż (Pantone 219 C).
- W 1998 roku pojawiła się polska Barbie ubrana w strój ludowy.
- Uprawiała już ponad 180 zawodów, była m.in.: weterynarzem, przedsiębiorcą, łyżwiarką, astronautką, złota mistrzynią olimpijską w gimnastyce (1975 rok), a w 1989 roku wstąpiła nawet do wojska.
- Barbie odbyła pierwszą podróż kosmiczną w 1965 r., czyli cztery lata przed lądowaniem człowieka na Księżycu. 
- Każdego roku, począwszy od 2011, na rynku pojawia się lalka Barbie® uprawiająca zawód, w którym kobiety są zbyt słabo reprezentowane np. (inżynier IR, architekt, przedsiębiorca, reżyser filmowy, czy twórca gier wideo).
- Ma cztery siostry: Skipper, Stacie, Chelsea.
- Jej pierwszym zwierzęciem był koń o imieniu Dancer.
- Pierwszy chłopak Barbie® był od niej młodszy– Ken zadebiutował w 1961 roku.
- Ken dostał imię po synu małżeństwa Handlerów.
- Barbie i Ken rozstali się w Walentynki w 2004 roku po 43-letnim związku.
- Najlepiej sprzedającą się lalką Barbie® w historii była Totally Hair™ z 1992 r. z włosami sięgającymi aż do stóp.
- Ponad 75 najsłynniejszych światowych projektantów mody ubierało Barbie.
- Od 1959 roku wyprodukowano ponad 1 miliard kreacji dla Barbie i jej przyjaciół.
- 96 012 000 metrów materiału zużyto na uszycie ubrań dla Barbie i jej przyjaciół, czyniąc firmę Mattel jednym z największych producentów odzieży na świecie.
- Tylko w 1959 roku sprzedano 300 tysięcy lalek.
- 27 450 dolarów – tyle kosztowała oryginalna Barbie z 1959 roku w stanie idealnym.
- Do stworzenia jednego modelu Barbie ze strojem potrzebna jest grupa 100 osób, w skład której wchodzą: projektanci, szwaczki, styliści i konstruktorzy.
- 15 artystów pracuje nad wyglądem jednej Barbie, używając rozcieńczonego akrylu i specjalnych pędzelków.
- Nawet 3 godziny może zająć proces nakładania farby cienkimi warstwami – wszystko po to, by pociągnięcia pędzla nie rzucały się w oczy.
- 90% dziewcząt w wieku 3-10 lat posiada przynajmniej jedną lalkę Barbie.
- Barbie jest lalką numer 1 w Polsce i najpopularniejszą zabawką w przemyśle zabawkarskim na świecie.
- Można ją kupić w 150 krajach na całym świecie.
- 50 to liczba zwierząt, które miała Barbie. Wśród nich były: psy, konie, kucyki, koty, papuga, szympans, panda, lwiątko, żyrafa i zebra.
- Od początku 2016 r. Barbie posiada 4 różne sylwetki: oryginalną, krągłą, niską i wysoką.  
- Barbie posiada: 7 różnych odcieni skóry, 30-ci kolorów włosów, 24 fryzury, 22 kolory oczu, 14-cie  kształtów twarzy.
- W swoim garażu trzyma takie samochody jak Volkswagen New Beetle, Fiat 500, czy Mini
- Barbie lubi jeździć na festiwale muzyczne. W 1971 roku była na Woodstocku, obecnie pojawia się na Coachella Valley Music and Arts Festival.
- W 1989 roku Barbie została ambasadorką UNICEF-u.
- W 1992 roku po raz pierwszy wystartowała w wyborach prezydenckich.
- W 2015 roku, pierwszy raz po 56 latach, Barbie zaczęła nosić buty na płaskim obcasie
- W ciągu ostatnich 50 lat Barbie® była inspiracją dla wielu artystów, m.in. Andy’ego Warhola czy Petera Maxa.
- Do dziś Barbie® zagrała w ponad 30 filmach wydanych na płytach DVD

Polecaj

     Fashion Fight

     Coś na dzisiaj
     fashionweb
     Coś pięknego
     fashionweb
     Cytat na Walentynki
     fashionweb
     Walentynki
     fashionweb